Najważniejsze zmiany w Regulaminie arbitrażowym Sądu Arbitrażowego przy KIG z punktu widzenia arbitra
1 stycznia 2025 roku wchodzi w życie nowy Regulamin arbitrażowy Sądu Arbitrażowego przy KIG. Oto lista zmian, na które szczególną uwagę powinni zwrócić arbitrzy.
Nie trzeba już być na liście arbitrów rekomendowanych, by pełnić funkcję arbitra przewodniczącego lub arbitra jedynego.
W ciągu 14 dni od przekazania Trybunałowi akt należy wyznaczyć termin posiedzenia organizacyjnego, a jeżeli posiedzenia nie wyznaczono, w ciągu 21 dni od przekazania akt należy wydać postanowienie organizacyjne (PO1) (§ 32 ust. 1 i 2).
Jeżeli strony nie uzgodniły języka lub miejsca postępowania, Trybunał powinien je określić po zasięgnięciu opinii stron (§ 8 ust. 1 i § 9 ust. 1).
Decyzja o przejściu na doręczenia pism wyłącznie za pomocą poczty elektronicznej należy do Trybunału i nie wymaga już zgody stron (§ 10 ust. 2).
Pełnomocnicy nie muszą przedstawiać pełnomocnictw, chyba że Trybunał tego zażąda (§ 12 ust. 1).
Strony mogą składać wnioski o wczesne rozstrzygnięcie o żądaniu, zarzucie lub spornej kwestii. Trybunał musi rozważyć nie tylko, czy wniosek jest uzasadniony, ale też czy jego uwzględnienie przyczyni się do zwiększenia szybkości i efektywności postępowania. Rozstrzygnięcie może przybrać formę wyroku (w tym wyroku częściowego lub wstępnego) lub postanowienia (np. w przypadku umorzenia postepowania z powodu braku właściwości Trybunału) (§ 29).
Jeżeli co najmniej jedna strona wniesie o przeprowadzenie rozprawy, należy ją przeprowadzić, z zastrzeżeniem kilku wyjątków (gdy w.p.s. jest niższa niż 100 tys. zł, a sprawa rozstrzygana jest przez arbitra jedynego, gdy wyrok ma być wydany w ramach procedury wczesnego rozstrzygnięcia albo gdy rozstrzygnięcie ma przyjąć formę wyroku z uwagi na fakt, że Trybunał rozstrzygnie o kosztach) (§ 34 ust. 1). Nie trzeba będzie przeprowadzać rozprawy tylko z tego powodu, że pozwany nie wdał się w spór.
Trybunał może powołać biegłego również z własnej inicjatywy, choć zanim to zrobi, musi zasięgnąć opinii stron (§ 37 ust. 2).
Wyrok powinien zostać wydany w terminie 6 miesięcy od dnia przekazania akt Trybunałowi, jednak nie później niż w terminie 2 miesięcy od ostatniego dnia rozprawy albo od dnia wniesienia ostatniego pisma strony (§ 41 ust. 3).
Przed podpisaniem wyroku jego projekt należy przekazać Sądowi Arbitrażowemu, który może zgłosić uwagi formalne (§ 42 ust. 2).
Zdanie odrębne musi być zawsze poparte uzasadnieniem (§ 41 ust. 7).
Nowa definicja wyroku wstępnego pozwala rozstrzygać nim dowolną merytoryczną kwestię sporną miedzy stronami (§ 43 ust. 2). Możliwość wydania wyroku wstępnego nie jest już ograniczona do sytuacji, gdy Trybunał uznaje roszczenie za usprawiedliwione co do zasady.